W piątek 9 listopada uczciliśmy jedno z najważniejszych wydarzeń w historii państwa polskiego – odzyskanie niepodległości. Okazja ta zgromadziła w hali gimnastycznej kadrę pedagogiczną oraz uczniów. Tego dnia już po raz drugi wzięliśmy udział w akcji Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwa Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej" - tym razem pod hasłem „Szkoła do Hymnu".

Celem wydarzenia jest zaangażowanie młodzieży oraz lokalnych środowisk w całej Polsce do odśpiewania czterech zwrotek Hymnu Narodowego oraz przygotowania ciekawych projektów, które upamiętnią rocznicę Niepodległości naszej Ojczyzny. Po odśpiewaniu Mazurka głos zabrał Dyrektor Zespołu Szkół  p. Waldemar Mieszkowski. W swoim przemówieniu odniósł się do słów przewodnich uroczystości, których autorem jest Józef Piłsudski: „Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze”. Podkreślił, że niepodległość jest wartością, o którą walczy się każdego dnia. Przypomniał fakty, które dowiodły, iż nasz naród nigdy nie mógł być pewien przyszłości, gdy wolność była odbierana Polakom przez rozbiorców czy w roku 1939 przez hitlerowców i Związek Radziecki. Pokrótce przypomniał zgromadzonym o najważniejszych przyczynach utraty wolności przez państwo polskie i przestrzegł przed popełnianiem tych samych błędów. W swoich słowach do uczniów wyraził przekonanie, iż to oni odegrają istotną rolę w kształtowaniu przyszłej polskiej państwowości:

Pamiętajcie… przyszłość kraju jest w waszych rękach. To jak się uczycie, jak się zachowujecie, jak będziecie wychowywać swoje dzieci, co im przekażecie o Polsce, jakie przykłady im dacie, jakie wartości im przekażecie”.

W dalszej części uroczystego apelu wysłuchaliśmy montażu słowno - muzycznego, którego autorką jest uczennica kl. III TAK E. Sobstyl. Jego treść przedstawili nam sama autorka oraz J. Oleszczuk z kl. III TI. Recytatorsko - aktorski występ obojga zasługuje na najwyższą nagrodę. Intencją uczennicy, pełnej troski o przyszłość Ojczyzny, było przekazanie emocji  Polaków związanych z wydarzeniami w kraju na przełomie dziejów. Ta część uzupełniona została przez polską pieśń patriotyczną „Białe róże” powstałą ok. 1918 r. oraz „Polę” w wykonaniu Muńka Staszczyka, co miało  wpływ na niezwykle ciekawy przekaz apelu i przy okazji ujawniło nadzwyczajny talent naszych uczniów. A poniższe słowa Estery niech pozostaną przesłaniem dla nas wszystkich na każdy kolejny dzień…

Bogusia:

Teraz tak się zastanawiam.

Na co to wszystko - wojny, bój, walki?

Może przesadzam…

Czemu ludzie chcieli zabrać innym narody, matki?

 

Jan:

Oby tak nie było.

Polska dla Polaków to schron.

Niech nie znajdzie się nic, co by ją zniszczyło.

Polska wielki dom, nasz dom!


 

Partnerzy szkoły

 

   

 

 

 

 

 

  
   
   


 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies(ciasteczek) i podobnych technologii w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej strony do indywidualnych potrzeb użytkowników. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie cookies.
  Ciasteczka na tej stronie.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk